Recording Secretary 2016-10-24T18:03:02+00:00

taylor

Marty Taylor

My Teamsters career started at UPS March 18, 1985. I was initiated to the Union May of 1985. I was the steward at UPS from 1987 to August of 1997. I attended craft meetings on a regular basis and was appointed to Seargent at Arms in 1989.

Was appointed to Trustee of Local 141 April 4, 1994, moved up to Recording Secretary, then to VP of  Local 141, was put on full time staff and Business Agent on August 5, 1997.

Local 141 merged with Local 879 in November of 2003 and I presently hold the appointed position of Recording Secretary with Local 879. Since 2002 I have held the position of Treasurer for the Lond District Building and Construction Trades Council and have also attend the Sarnia and Waterloo Building trades.